A régi Magyarország csodáinak felfedezését ezúttal a magyar határ menti horvát területen, Szlavóniában folytatjuk tovább. A népi hagyományokat még hűen őrző, búzatábláktól aranyló vidék falvai, kisvárosai között egy gyönyörű fellegváron, a Trakostyáni várkastélyon akadt meg a szemünk.
A tekintélyes Dráva-, Duna-, Száva és Ilova-folyók alkotó ereje által formált Szlavónia igazi legendás föld, amely évszádok óta őrzi féltett kincseit. A termékeny Pannóniából kitüremkedett tágas és végelláthatatlan aranyló rónák, az erőteljes sodrású folyók, a többszáz éves tekintélyes kocsányos tölgyeseknek és a mintegy 2000 biológiai fajnak otthont adó ártéri területek alkotta Szlavónia termékeny földjét már több mint 8000 éve nemesíti az emberi kéz.
Úticélunk, Trakostyán (Trakošćan) távol a sűrűn lakott területektől, az osztrák-szlovén-horvát hármas határ szögletében, a Macelj, Ravna gora és Strahinjčica hegységek között helyezkedik el. Egyszerre kultúrtörténeti emlékmű, és természetvédelmi terület. Trakostyán az egyik legszebben kialakított és gondozott, gazdag növényzetű parkegyüttes, megkapó kilátással és hangulattal, mely az érintetlen természet páratlan élményét nyújtja.
A várkastélyt, mely most a romantikus park közepén található, egy tó fölött magasodó, kúp formájú dombra építették a 13. században. Eredetileg megfigyelő erődként funkcionált a zagorjei grófság védelmére. Az első századokban Trakostyánt és környékét egy számunkra ismeretlen főúri család birtokolta. Az első ismert tulajdonosok a Cillei grófok voltak, majd miután a történelem folyamán többször is gazdát cserélt, 1584-ben Miksa király szolgálataiért a várat Juraj (György) Draskovicsnak, horvát bánnak és bíborosnak ajándékozta. A Draskovics családnak a várat - kisebb megszakítással - egészen a II. világháborúig sikerült megtartania.
Mai alakját a vár még az első Draskovicsok idején megkapta, de állapota a történelem folyamán hanyatlásnak indult, és erősen megrongálódott. Mígnem a 19. században a természethez és a családi hagyományokhoz való romantikus visszatérésként V. Juraj (György) Draskovics a várat rezidenciális kastéllyá alakította, utánozva a német romantikus kastélyokat. Ugyanakkor parkosította környékét, mesterséges tavat létesített, és megfelelő neostílusú bútorzatot készítetett.
A felújítás után, mely 1840-tő1 1862-ig tartott, még a család néhány nemzedéke itt lakott, akik tovább építették és átrendezték a kastélyt. Abban az időszakban épült a bejárat feletti északi bástya, valamint a fedett terasz a délnyugati oldalon.
A II. világháború végét elhanyagoltan, de komolyabb károsodások nélkül és nagyrészt eredeti berendezéssel vészelte át.
Ma a kastély belső termeit végigjárva a régi főúri világban érezhetjük magunkat. A helyiségek közül kiemelkedik a vadász-, a vitézterem és a zeneszalon, valamint Erdődy Draskovics Julianana festőnő műterme. Külön említést érdemel a fegyvergyűjtemény, mely több teremben kapott helyet. A vár eredeti megőrzött bútorzata közül a legértékesebb gyűjtemény a 19. századból való. Ezen bútorok némelyike családi címerrel van ellátva. Mindezek mellett ki kell emelni a 18. század festészetét bemutató arcképgyűjteményt, mely Draskovics tisztjeit ábrázolja, akik részt vettek a a "hétéves háborúban", valamint a térség legismertebb biedermeier festője, Michael Stoy allegorikus ciklusát "A négy kontinenst".
Az összes zagorjei kastély közül a Trakostyáni őrizte meg a legjobban az uralkodó központ és főnemesi birtok szellemét. De mindezeken túl arról, hogy miért látogatják a várkastélyt naponta turisták százai, beszéljenek a Trakostány hivatalos honlapján található képek: http://www.trakoscan.hr/galerija.asp
Péntek este a K&V Mikuláskamion-rajzpályázat díjátadóján a Mikulás logisztikai kalandjai életre keltek – méghozzá színpadon és rengeteg mosollyal! Idei pályázatunkra 374 fantasztikus alkotás érkezett, és az általános iskolás gyerekek kreativitása egyszerűen lenyűgözött minket (és a Mikulást is, aki azt mondta, ennyi szuper logisztikai ötletet még a Lappföldön sem látott!). A téma: hogyan jut el a Mikulás a világ minden tájára a K&V kamionjainak segítségével. Hát, a rajzok alapján biztosak vagyunk benne, hogy nincs ajándék, ami a pótkocsiban maradna!
BővebbenVarga Bálint ügyvezetőnk részt vett a Szállítmányozás 2024 konferencia kerekasztal-beszélgetésén, ahol az idei év kihívásait és eredményeit értékelte, valamint megosztotta a K&V 2025-re vonatkozó terveit.
BővebbenA Mátrai Erőmű Búvárklub már 50 éve mutatja meg, mit jelent a sport iránti elkötelezettség és a kitartás ereje. Nagy öröm számunkra, hogy a K&V is időről időre hozzájárulhat a klub sikereihez. Az utánpótlás-nevelésben kulcsszerepet játszó egyesület 160 tagot számlál, köztük 77 gyerektehetséget, akiket mi, a K&V, pro bono szállítunk a különböző országos bajnokságokra és eseményekre.
BővebbenMúlt szerdán nagy örömünkre ellátogatott hozzánk Michiel Kuijs, a DAF Trucks NV European Sales Directora, valamint Ferenc Ujszaszi és Attila KISS, a DAF Hungary Kft. ügyvezető igazgatója és kereskedelmi igazgatója.
BővebbenNagy a tesztjármű-forgalom a K&V háza táján, ezúttal egy 100%-ban elektromos Volvo Electric FM vontató járt nálunk terheléses menetpróbán.
BővebbenKözeleg az év vége, de a K&V-nél már a 2025-ös járműbeszerzések vannak terítéken.
Bővebben